تبلیغات
سایت مجتمع آموزشی سادات - آشنایی با رجیستری و مفاهیم آن
تاریخ : دوشنبه 5 دی 1390 | 12:06 ب.ظ | نویسنده : قدرت دستفال
باظهور win95 شرکت Microsof محفظه ای برای نگهداری اطلاعات سیستم و برنامه ها , با عنوان Registry طراحی نمود . از این پایگاه داده کد شده و پررمزو راز در عملکرد هریک از بخشهای مختلف سیستم عاملهای XP / 2k / ME / windows9x استفاده می شود .
درک صحیح ماهیت عملکرد ونحوه تنظیم
Registry به کاربران قدرت مدیریتی ویژه ای را در کار با سیستم ها می دهد . در زیر به بررسی این موضوعات می پردازیم .

آشنایی با Registry

رجیستری پایگاه داده ای با پیکر بندی درختی است که در آن اطلاعات مربوط به کامپیوتر , کاربران , ابزار جانبی متصل به کامپیوتر ونوع سیستم عامل آن ذخیره می شوند . قبل از بررسی محتویات این پایگاه داده اجازه دهید فلسفه پیدایش آن را بررسی کنیم .
دراولین نگارش توسعه یافته وموفق سیستم عامل
windows که تحت عنوان windows 3.1 عرضه شد , از سه نوع فایل مختلف برای اعلام سخت افزار موجود و نرم افزار نصب شده در کامپیوتر استفاده می شد .دوفایل اول دارای توسعه INI بودند , این فایلها مجموعه ای از فایلهای راه اندازسیستم و فایلهای راه انداز اختصاصی بودند , در حالت عادی windows 3.1 از 6 فایل INI برای بارگذاری و کنترل محیط windows استفاده میکرد .
این 6 فایل عبارت بودند از :
Winfile.ini – win.ini – system.ini – protocol.ini – program.ini – control .ini
فایلهای
win.ini و system.ini اساسی ترین فایلهایی بودند که windows 3.1 برای راه اندازی سیستم ار آن بهره می برد .

فایل
win.ini

اطلاعات نرم افزاری برنامه های نصب شده تحت ویندوز ذخیره میشد . پس از گذشت مدت کوتاهی از نصب ویندوز ( به علت نصب برنامه های گوناگون ) حجم این فایل به سرعت افزایش پیدا می کرد .
بدین ترتیب زمانی که حجم این فایل به مرز 64
kb برسد برای کاربران دردسر تولید میکند . درچنین وضعیتی از اطلاعات خارج ازحیطه 64 kb صرف نظر می کند , از طرفی سیستم عامل هیچ هشداری مبنی برپرشدن ظرفیت فایل به کاربرنمی دهد بدین ترتیب تنظیم اولیه برنامه های نصب شده مختل می شود واجرای آنها غالبا" با خطاهایی مواجه می گردد . برای حل این مشکل شرکت ماکروسافت از طراحان نرم افزار در خواست کرد تا برای برنامه های خود یک فایل .ini
اختصاصی طراحی کنند تا راه اندازی برنامه تاثیر چندانی در ظرفیت فایل
win.ini نداشته باشد .

فایل
System.ini

این فایل به عنوان مخزنی برای نگهداری اطلاعات سخت افزارهای نصب شده در کامپیوتربه کار می رود , به عبارت بهتر اطلاعات درایوها ی قطعا ت سخت افزاری را می توان این فایل پیدا کرد . هر دو این فایلها در نگارش های جدید ویندوز همچنان با همان عملکرد پیشین خود وجود دارند .
فایل
Program.ini عملکرد برنامه windows program manager را تعیین می کند و در فایل win file.ini عملکرد برنامه windows file managet مشخص می کند .
عدم وجود این فایلها در اجرای
windows 3.1 اختلال ایجاد نمیکند . بلکه صرفا" ویندوز را به تنضیمات پیش فرض باز می گرداند .
فایل
protocol.ini برای نگارش work Group از windows 3.1 عرضه شده است و حاوی اطلاعات شبکه می باشد .
فایلهای راه انداز اختصلصی مجموعه ای از فایلهای
ini هستند که توسط برنامه نویسان نوشته می شود , در این فایلها نحوه عملکرد نرم افزارها مختلف در محیط ویندوز تعریف شده .

REG .DAT

این فایل برای پیکر بندی سیستم مورد استفاده قرار می گیرد و برخلاف فایلهای
ini که متون اسکی ساده هستند , ساختار فایل Reg .dat باینری بوده وبرای ویرایش آن باید از برنامه regedit.exe استفاده کرد . ( توجه داشته باشید ساختار فایل Reg .dat هیچگاه به پیچیدگی همتای خود در windows95/ 98/ME/2000/XP نبوده است )

هدف از ظهور
Registry

فایل موجود در
windows 9x / ME / XP حاوی اکثر توانایی های فایلهای ini وReg .dat سیستم عامل win 3.1 می باشد . اما با بررسی ویندوز های جدید مشاهده می شود تعداد زیادی فایل ini وجود دارد . ماهیت رجیستری از قابلیتها وکیفیت بالایی برخورداراست بنا براین می توان از آن به عنوان یک واحد مدیریتی مرکزی یاد کرد ( دفتر اسناد سیستم ) .
در مورد برنامه ها , فایلهای
ini مربوط به هر نرم افزار جایگاه مشخصی در ساختار شاخه ومسیرهای دیسک سخت ندارد وهرجا می تواند نصب شوند . این موضوع باعث می شود رجیستری این فالهای پراکنده در دیسک سخت را مدیریت ورهبری کند .
از طرفی رجیستری می تواند به نصب روانتر برنامه ها کمک کند , وقتی برنامه ای نصب می شود می توان فایل رجیستری را برای پارامتر برنامه های جاری ? ارتباطا ت
DLL ، شماره نگارش و مسا ئلی از این دست مورد ارزیابی قرار دهد .
بدین ترتیب با بررسی
Registry می توان از وضعیت برنامه های نصب شده آگاهی پیدا کرد واز نصب برنامه های تکراری جلوگیری کرد . ازطرفی در هنگام حذف کردن ( uninstall ) یک برنامه خاص از وجود فایلها و DLL هایی که به صورت اشتراکی در میان برنامه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد آگاهی پیدا نمود و عمل حذف را با ایمنی بیشتری انجام داد .
" در نگارش های جدید ویندوز امکان استفاده چند کاربر از یک سیستم عامل وجود دارد . "
این جمله بار دیگر نقش مدیریتی
Registry را دررابطه با مشخصات ، حیطه عملکرد و منبع مجاز برای هر کاربر را نشان می دهد .
البته توجه داشته باشید روش عملکرد
Registry در ویندوزهای گوناگون متفاوت است .
یکی دیگر از قابلیت ها رجیستری ذخیره سازی چندین پیکربندی سخت افزاری به طور همزمان است به عنوان مثال ، یک کامپیوتر کیفی می تواند سیستم خود را در دوحالت
Docked و
Un docked پیکر بندی کرد .
در کشور های اروپایی و آمریکایی سازهایی همانند باجه های تلفن در جایگاههای مختلف شهر تعبیه شده که دارندگان کامپیوترهای کیفی می توانند از خط تلفن ، چاپگر و مجموعه امکانات داخلی این سازها که با عنوان
Dock شناخته می شوند ، بهرمند گردند .
با توجه به این توضیح
Docked به وضعی گفته می شود که یک کاربر کامپیوتر کیفی خود را به یک Dock متصل می کند ومجموعه درایورهای داخلی آن را در کامپیوتر خود تعریف می نماید .

مفاهیم اساسی
Registry

کلید : دربرنامه
regedit که برای ویرایش رجیستری به کار می رود شاخه هایی که در ناحیه چپ پنجره ظاهر می شود کلید نامیده می شود . یک کلید حاوی زیرکلید ها و داده های زیادی است.
به عنوان مثال : در کلید
HKEY_CURRENT_USER زیر کلید Environment وجود دارد .

فایلهای کندو (
Hive )

بخشی از رجیستری که به صورت یک فایل بر روی دیسک سخت ذخیره می شود کندو (
Hive )
نامیده می شود . ساختار درختی رجیستری به تعدادی
Hive تقسیم میگردد . یک کندو در حقیقت بدنه ای گسسته از کلیدها و زیر کلیدها و داده هایی است که در بالاترین سطح رجیستری در کنار یکدیگر طبقه بندی شده اند . یک Hive از طریق یک فایل اسنادی ساده ویک فایل .Log پشتیبانی گیری می شود .
درحالت پیش فرض اکثر فایلهای کندو نظیر :
Default – Sam – Security – System در مسیر Systemroot\system32\Config ذخیره می شود .

داده ها

به رشته ای از اطلاعات که در ناحیه راست پنجره
Regedit قرارمیگیرد و محتویات کلیدجاری را تعریف می کند داده گفته می شود . یک داده از سه قسمت تشکیل می شود : نام – نوع داده – خودداده .

منبع مقاله : فافا ای تی
طبقه بندی: کامپیوتر،

  • قیمت روز
  • تمپ بلاگ
  • ضایعات